Vanda Matušeková

Informácie o fotení

Ako sa pripraviť na novorodenecké fotografovanie?

Novorodencov je najlepšie fotografovať od 5.- 14. dňa života, kedy je bábätko ešte veľmi spavé, dobre sa polohuje a len tak ho niečo nevyruší. Rezervujte si preto termín novorodeneckého fotenia už pred pôrodom a neskôr ho doladíme podľa skutočného dátumu pôrodu.

Fotenia prebiehajú v mojom štúdiu vo Svite, prípadne v domácich podmienkach, podľa dohody s klientom. Balík zahŕňa sólo fotografie dieťatka, snímky s rodičmi aj so súrodencami- podľa želania.

 Všetky rekvizity a oblečenie pre dieťatko, zabezpečujem ja, z Vašej strany je nevyhnutné priniesť  len potreby na prebaľovanie, cumlík, mlieko, šaty pre rodiča, pokiaľ sa bude fotiť s bábätkom. Pokiaľ preferujete niečo vlastné, nebránim sa tomu. Fotenie trvá 2-3 hodiny, súrodencov nafotím skôr a potom majú „ voľno“. Retuš je náročná, preto je toto fotenie drahšie ako iné.

Ako sa pripraviť na rodinné fotografovanie?

Pokiaľ si želáte štúdiové zábery, budeme fotiť u mňa v ateliéri vo Svite, mám k dispozícii rôzne rekvizity, pozadia, hračky, oblečenia.  Všetky deti sa u mňa zatiaľ cítili ako na rodinnej návšteve, kde sa môžu zahrať s novými hračkami, bublifukom, niektoré z nich u mňa prvý krát ochutnali lízanku ( tie radostné fotky stoja za to zhrešenie), keď vyhladnú, dostanú zdravý keksík.

V štúdiu sa nachádza veľká šatňa, kde sa viete  nerušene pripraviť. A pre najmenších je tam kamarátka- posteľ na fotenie, to je vždy radosti. Odporúčam rodičom deti vopred príliš nestresovať s fotením, dodržať svoj bežný denný režim, tiež neplánovať po fotení niečo náročné, aby som ich aj Vás zachytila  spokojných a uvoľnených, prirodzených. Dostala som takú prezývku od mojich malých klientov: Vanda Panda, pandy má predsa každý rád)

Ako sa pripraviť na tehotenské fotografovanie?

Ideálne obdobie je okolo 5.- 7. mesiaca, kedy je bruško už viditeľné, ale nie príliš veľké, pleť nastávajúcej mamičky je krajšia ako v závere tehotenstva. Viem zabezpečiť profesionálnu úpravu vizáže aj vlasov pre mamičky na fotenie, ktorú v jemnej forme veľmi odporúčam.

Pokiaľ máte pre bábätko už nachystané nejaké vecičky, hračku, topánočky, môžete ich doniesť so sebou. Partnera a staršie detičky samozrejme tiež. Fotenia prebiehajú v mojom štúdiu vo Svite alebo v exteriéroch, po dohode aj v domácich podmienkach.  Klientom, ktorí u mňa absolvujú tehotenské aj novorodenecké fotenie poskytujem zľavu v podobe navyše upravených fotiek.

Kde prebieha fotografovanie?

Fotenia v prírode realizujem v okolí Svitu, Popradu, podľa dohody s klientom. Na ateliérové fotenia mám k  dispozícii vlastný poschodový ateliér na ulici Okružná 466/9 vo Svite, kde sa nachádza aj  samostatná šatňa, spodné štúdio s foto pozadiami a rekvizitami, kuchynským kútikom na vianočné fotenia, na poschodí nájdete krásne priestory v štýle „BOHO“.

Fotky štúdia nájdete tu

Cena fotografovania a kedy sa platí?

Cenník poskytujem na vyžiadanie, často ide o individuálne požiadavky, rada Vám poskytnem bližšie informácie. Platí sa v hotovosti pri fotení, prípadne po dohode prevodom na faktúru. V cene je samotné fotenie, umelecká retuš, použitie ateliéru, rekvizít aj oblečenia, odovzdanie fotiek v tlačenej forme vo farbe aj ČB, ako aj elektronickej verzie vo väčšom rozlíšení na CD, resp. v linku.

Pokiaľ máte záujem o navýšenie počtu upravených fotografií, môžete si  vybrať z nasnímaných záberov ďalšie a doplatiť pri prevzatí fotografií.

V cene nie je: zmena účesu, prostredia, výmena hlavy medzi fotkami, zoštíhlenie- tieto náročnejšie úpravy robím po dohode za príplatok.

V ponuke sú aj darčekové poukazy, fotoplátna.

Ako sa obliecť na fotenie?

Oblečenie pre bábätká mám k dispozícii, tiež tehotenské šaty, vianočné oblečenie pre dievčatá a chlapcov, fotky šiat zverejňujem na mojej FB stránke. Ostatní si oblečenie zabezpečia sami. Je možnosť viacerých outfitov.

Odporúčam zladiť všetko oblečenie bez veľkých a výrazných  nápisov, nie je nevyhnutné mať rovnakú farbu šiat ale spoločný prvok Vás prepojí. Viem zabezpečiť profesionálnu úpravu vizáže pre ženy na fotenie, ktorú v jemnej forme veľmi odporúčam.

Ako dlho budem čakať na fotky?

Pár dní po nafotení posielam klientovi vyselektované ešte neupravené zábery, z ktorých si vyberiete tie, ktoré si želáte upraviť.

Úprava fotografií od nasnímania po odovzdanie trvá zvyčajne 4 týždne od zaslania výberu klienta. Pokiaľ mi to čas dovolí, odovzdávam zákazky čo najskôr, v predvianočnom období a v prípade mojej choroby sa čas môže predĺžiť. Odovzdávam v krásnej krabičke na mieru.

Poskytujete aj neupravené zábery?

Klient platí za upravené zábery- podľa toho, koľko ich vyberie na úpravu. Neupravené zábery preto neposkytujem, len vo výnimočných prípadoch pri veľmi rozsiahlom fotení za poplatok- po dohode. Upravené fotografie sú vizitkou fotografa, je to jeho know-how a pečať, preto nie je možné ich šíriť neupravené. Neupravené náhľady s vodotlačou slúžia len na výber fotiek k úprave.

Mám nárok na reklamáciu úprav?

Samozrejme, reklamácie prijímam do 14 dní od odovzdania tlačených fotiek. Reklamácie sa vzťahujú len na úpravu fotiek, nie je možnosť po úprave vybranej fotky žiadať namiesto nej upraviť bezplatne inú, ktorá nebola objednaná klientom na úpravu.

Ako dlho archivujete naše fotografie?

Originály 30 dní, upravené fotky vo veľkom rozlíšení rok od odovzdania. Klient si je povinný fotky v elektronickej podobe u seba uložiť, v prípade potreby sa nachádzajú na priloženom CD, to si je klient povinný skontrolovať po obdržaní. Fotky po súhlase zverejňujem na mojej stránke, v prípade nesúhlasu nezverejňujem.